Logotyp
Snigelgifter
 
Flera typer av gifter används för snigelbekämpning. I Sverige får endast medel med järnfosfat som aktivt ämne (snigelfritt, snigeleffekt m.fl.) säljas till allmänheten. Preparaten består dels av ett lockmedel, som får sniglarna att äta det, och en aktiv substans – järnfosfat – som får sniglarna att svälta ihjäl.

Järnfosfatet verkar selektivt och dödar bara sniglar, dvs alla sniglar - inte bara de skadliga. 
 
Medlen utgöres av pellets som strös ut över de ytor på vilka man vill bekämpa sniglarna. Åtgången kan bli ganska stor och vid regn upplöses också kornen, vilket begränsar effekten. Det bör också påpekas att rent järnfosfat (utan tillsats av lockmedel) inte ger någon effekt på sniglarna.
 
Betydligt farligare snigelbekämpningsmedel finns på marknaden, t. ex.  methiocarbbaserade gifter (t.ex. Mezurol). Användningen av dessa medel är i Sverige omgivna med stränga restriktioner eftersom de inte verkar enbart mot sniglar utan också dödar andra djur. Förgiftningsfall bland husdjur har förekommit.
Medlen får bara användas, under begränsade tidsperioder, av kommersiella odlare efter tillstånd från Länsstyrelsen.

Insmuggling av dessa gifter till Sverige förekommer, men såväl detta som användning utan tillstånd är olagligt.
 

Om cookies 
Om upphovsrätt

Webbredaktörer: Per Lekholm, Charlotte Jonsson

E-post: info.naturhistoriska@vgregion.se
Telefon: 031-775 24 00
Adress: Box 7283, 402 35 Göteborg
Besöksadress: Slottsskogen vid Linnéplatsen