Logotyp
Bekämpning av sniglar med parasitmaskar
 
Rundmasken Phasmarhabditis hermaphrodita kan användas för bekämpning av sniglar. Snigelbekämpningsmedlet  Phasmarhabditis innehåller vilande larvstadier av masken säljs kommersiellt. Masken tränger in i snigelns mantelregion och det infekterade djuret dör inom några dagar.
 
Phasmarhabditis har visat sig effektiv på sniglar i släktet Deroceras, dit bl.a. åkersnigeln (Deroceras reticulatum ) hör och även andra små snigelarter och vissa snäckor.
Om arten är verksam på större snigelarter som spansk skogssnigel ('mördarsnigel') – Arion lusitanicus – är dock osäkert. Nyare studier tyder dock på att en viss effekt finns på ungdjur av spansk skogssnigel men inte på vuxna individer. Bäst effekt får man därför på våren då det bara finns ungdjur.
 
Försiktighet påbjuds, då parasitmasken inte förekommer naturligt i Sverige och användning kan medföra att arten sprider sig, och angriper i landet förekommande, harmlösa sniglar och dödar dessa.
I Sverige har införsel och användning av dessa medel inte varit tillåtna, men kommer att så vara från och med innevarande år (2008).
 
 

Om cookies 
Om upphovsrätt

Webbredaktörer: Per Lekholm, Charlotte Jonsson

E-post: info.naturhistoriska@vgregion.se
Telefon: 031-775 24 00
Adress: Box 7283, 402 35 Göteborg
Besöksadress: Slottsskogen vid Linnéplatsen