|
Utnyttja museet i din egen undervisning.
Vi erbjuder diverse lektioner som kan anpassas till olika åldrar. Ta kontakt med oss för att diskutera olika idéer och förslag till lektionsteman. Vi är öppna för det mesta som har med djur, natur och miljö att göra.
(Glöm inte att ladda ner besöksregler här.) -------------------------------------------------------------------------- Öppettider & bokning
Museet har nu öppet tisdag – söndag kl 11-17, men är tillgängligt även kl 9-11 tisdag – fredag för museilärarledda lektioner. I samband med vissa helger kan museet vara stängt.
Särskilt för denna period är våra Fria Flitiga Fredagar, då man kan komma in med sin klass och gå själv eller utnyttja vårt fredagstema. Läs mer här. Museilärarledda lektioner bokas per telefon 031 – 775 24 11. Svarar vi inte kan du tala in dina önskemål på vår telefonsvarare, så ringer vi tillbaka. Dessutom kan du sända önskemål per e-post
Vi kan tills vidare inte ta emot grupper som vill vara här själva klockan 9 – 11, men efter kl 11 är ni välkomna. De regler som gäller för besök på museet hittar du här.
Museets Café och Butik öppnar klockan 11.
Lär dig mer om naturen! Under året kommer vi att erbjuda några fortbildningstillfällen för dig som lärare. Du kommer då att få tips på hur du kan använda våra utställningar i din undervisning. Även råd om faktasökande på nätet och praktiska undersökningar i naturen kan ingå.
Studiedagar erbjuds som tidigare!
Inbjudan till skolprojekt om Säveån till skolor i Kortedala, Bergsjön och Lerum!
Ett projekt i samarbete med WWF.
Observatoriet
Är du intresserad av stjärnhimlen, solen och planetsystemet så finns det ett observatorium i Slottsskogen. Läs mer om Observatoriet
|