Bugs & Metamorphosis: Glitching Photography
7 februari – 4 maj 2025
Utställningen Bugs & Metamorphosis: Glitching Photography visas på Hasselblad Center, Göteborgs konstmuseum och på Göteborgs naturhistoriska museum. Hos oss på museet presenteras verk av konstnärerna Joana Moll, Kristina Lenz och Alex Klug samt Mónica Álcazar-Duarte.
Utställningen utforskar "buggar" i två bemärkelser: både som tekniska glitchar och som insekter. Genom att kombinera dessa perspektiv skapas en visuell upplevelse som är lekfull, kritisk och tankeväckande. Från digitala misstag till verk inspirerad av insekter, utmanar utställningen vår förståelse av fotografi och teknologi.
Bok till utställningen – en fältguide
I samband med utställningen kommer boken Field Guide to Bugs & Metamorphosis: Glitching Photography att ges ut av Art & Theory.
Om forskningsprojektet
Utställningen och publikationen är en del av det fleråriga forskningssamarbetet ‘Photography and the Glitch’ mellan HDK-Valand (Göteborgs Universitet) och Hasselbladsstiftelsen. Projektet, lett av Louise Wolthers och Nina Mangalanayagam, har sedan 2022 undersökt glitchen som form, metafor och metodologi inom samtida fotografi med särskilt fokus på digitala och nätverksbaserade kulturer.
Välkommen på vernissage fredag 7 februari kl. 18.00-20.00. OBS! På Hasselblad center. Läs mer om programmet här >>