Årskurs 7–9

Här hittar du studiematerial att använda på plats i museet men även material för aktiviteter att göra i skolan.

Studiematerial att använda på museet

En struts eller emu tittar fram bakom en sten eller stock

Hitta mig om du kan

Tycker ni det är kul med kurragömma? Då är det här studiematerialet perfekt för er! Genom att leta efter djuren i materialet får ni se museets alla delar.

En uppstoppad afrikansk elefant står mitt i en stor museisal omgiven av djur i montrar

Nyckelarter

Här kan ni med hjälp av djuren på museet lära er om nyckelarter, ekosystemingenjörer och andra viktiga ekologiska begrepp.

En brun rovfågel med gul näbb och skarp blick

Flygningens evolution

Utforska museets flygande djur och lär er mer om hur evolutionen fungerar. Kan bättre forskare avslöja hur den första flygande insekten såg ut?

Studiematerial att använda i skolan

En barnhand i närbild med ett vattendjur, någon form av insekt, i bakgrunden syns en brygga och en glittrande vattenyta

Liv i sjö

Ta med er håvar och utforska en sjö eller damm. I häftet hittar ni instruktioner till aktiviteten och beskrivningar av djuren ni kan hitta.